11. Krtek a vánoční stromeček

Plakát s úkoly  ke hře: „Cesta do Betléma“

Ukázka některých prací, k teré vytvořili rodiče s dětmi. Výroba ozdob na stromeček a svícnů  .

Naučili jsme se koledu „Jak si krásné Jezulátko“.  Na vycházce jsme jí  zazpívali   lidem v obchodě, v lékárně, na poště a také Viktůrkově babičce. Snad jsme všechny posluchače potěšili.

Výtvarné činnosti

Před Vánocemi jsem s dětmi připravovala i dárky pro rodiče. Tohle jsou ryby z vizovického a perníkového   těsla. Obě varianty jsme přilepili na karton a udělali tak pro rodiče obrázky na stěnu. Snad se jim líbily.

V jiném roce jsme vyrobily svícínky. Děti si  do aranžovací pěny zapíchaly různé přírodniny (zakoupila jsem je ve specializované prodejně) a z voskových pláství (prodejna pro včelaře) a knotu si vyrobily krásně voňavé svíčky. Vše jsme pak dětem upevnila pomocí tavné pistole na smrkovou kůru. K nahlédnutí mám bohužel jen jeden exemplář.

 

Dalšími vánočními dárky pro rodiče byly i betlémky ze samotvrdnoucí hlíny. Děti si vyrobily postavičky, které pak „oblékly“ do proužků z obarvené gázoviny a přimalovaly obličeje. Z válečků vyrobily i jesličky pro Ježíška. Vše jsem dětem přilepila tavnou pistolí do skořápky z cizokrajného plodu – zakoupené v prodejně se sušinami.

V jiném roce jsme s dětmi vyrobily i celý betlém opět ze samotvrdnoucí hlíny. Srst oveček je ze skartovaného papíru, chlév je z vizovického těsta.

Pokud byste si chtěli vyrobit orginální vánoční ozdoby z přírodnim podívejte se na fotografie několika ozdob, které jsem asi před třemi lety vyráběla pro své známé. 

Za stejným účelem jsem vyrobila i anděly z korkových špuntů a  kukuřičného šustí.

Tvořivá dílna

V letošním školním roce jsme uspořádali pro maminky „Tvořivou dílnu“, při které si mohly maminky i děti vyrobit vánoční dekoraci.Na koberec jsem rozložila pomůcky, potřebné k práci a ukázala jsem maminkám hotové výrobky. Většina maminek nevěřila, že budou umět tuto vánoční dekoraci vytvořit.

Pak se ale daly všechny do práce za vydatné pomoci dětí.

Všechny maminky nakonec vytvořily velmi hezké vánoční dekorace: Andílky, co přináší do rodiny zdraví, štěstí a dobrou náladu.

Každý rok se naše školka účastní akce: Mateřské školy zdobí vánoční stromečky. Ozdobené vánoční stromečky z jednotlivých školek jsou vystavené na nádvoří českobudějovické radnice. V roce 2009 jsme ozdobili stromeček přírodním ozdobami. V roce 2010 jsme ozdobili stromeček odpadovým materiálem (tácky od nakrájených sýrů a lahví od mléka).

Ozdoby z tácků od sýra a z lahví od mléka

Z tácků od sýra, které si děti  nanosily z domova, jsem vyřízla hvězdy (nad plynem nahřátým vykrajovátkem na cukroví, větší hvězdy jsem vyřízla řezákem), které si děti polepily hvězdami a přilepily je na zlatý řetěz. Lahve od mléka jsem nastříhala na kroužky, pomocí velké jehly nahřáté nad plynem jsem do kroužků odělala otvory. Děti pak těmito otvoty provlékaly vlnu.

Pracovní listy

Pomůcka

Papírový stromeček

 Ten jsem dětem vyrobila z kartonu, na který jsem stromeček namalovala. Na jeho větve jsem vyřízla otvory různých tvarů (hvězdy, kruhy, kosočtverce), do kterých si pak děti vkládaly odpovídající tvary vyřezané z kartonu (z jedné strany zelené, z druhé zlaté – pokud chtěly stromek v lese nebo stromek vánoční).