12. Krtek a sněhulák

Myšlenková mapa

Výtvarné činnosti

Mozaika: Led ze zamrzlé kaluže

Trojrozměrné vytváření: Můj sněhulák

Malba: Sníh za oknem

Druhá fotografie je trochu upravená, neměla jsem totiž k dispozici žádné fotografie (mimo té první), které by dokumentovaly tento námět. Fotografie 2. a 3. jsou zvětšené výřezy snímků z výstavy na radnici. Na třetí fotografii vidíte také zimní okno. Je ale zpracované jinou technikou: zapouštění modré barvy do mokrého podkladu. Na hotovou práci byl nalepen rámeček představující okno. Sněhuláci na této fotografii děti vytvořily tak, že plochu těla sněhuláků natřely lepidlem a na to nasypaly dětskou krupičku.  

Přišla paní Zima

Malba: Paní Zima

 Zajíci v zimě

Jednou večer skákali zajíci kolem lidské chalupy. Jeden z nich se podíval oknem dovnitř a uviděl tam ozdobený vánoční stromek.

„Proč my také nemáme tak krásný stromek, jako mají lidé!“ řekl.

Když ozdobený stromek viděli i ostatní zajíci, začali být moc smutní. Dívali se pak na svůj strom, pod kterým bydleli a přáli si, aby ho měli stejně krásný, jako jej mají lidé.

Jejich smutku si všiml anděl. A protože mu bylo zajíců líto, ozdobil jejich strom hvězdami z nebe.

Sněhulák z papíru

Jeden rok v zimě nám nechtěl napadnout sníh. A tak jsme si vyrobili  sněhuláka papíru. Na nafouknutý míč (který obalíte igelitem)nalepujete (lepidlem na tapety) archy tenkého papíru. Když papír uschne, míče vyfouknete.

V letošním roce jsme si s dětmi vyrobili opravdu velkého sněhuláka.Děti pracovaly ve skupinách (velká, menší, nejmenší koule). Po zaschnutí si sněhuláka společně ozdobily (namalovaly kloubouk, vystřihly a nalepily knoflíky, mrkev, vlasy).

K výtvarným činnostem v tomto období také patří  stavění  sněhuláků a iglů z opravdového sněhu. Podívejte se, jak nám to šlo.

Stavění sněhuláků

„Škoda že jsme se u sněhuláků společně nevyfotili!“ říkaly děti, když už  byly ve školce svlečené z bund a oteplovaček.

A proto jsme všichni vyběhli ven a sedli si před sněhuláky jen tak na lehko. Vždyť nejsme žádné panenky a trochu mrazu nám neuškodí!

Postavili jsme si iglů

Krmení labutí

V této době chodíme krmit labutě. Dětem se to moc líbí a druhý den nakreslí i takto krásný obrázek (na konci prezentace).

Pracovní listy

Hudební činnosti